Zone 3 Dog Agility Club

Pedigree PAL
National Agility Competition

2001 Semi-finals

  • Zone 1 Northland/Auckland/Waikato
  • Zone 2 Bay of Plenty/Gisborne/Hawkes Bay
  • Zone 3 Taranaki/Manawatu/Wellington
  • Zone 4 Nelson/Canterbury
  • Zone 5 South Canterbury/Otago/Southland
  • Zone 1

    Semi Finals: 4 May 2003, Waikato ART

    Open

    Heat 1 Waitakere 20 October 2002

    Katrina Clarke & Murphy (Dalmatian)
    Eric Whitford & Rex (Border Collie)
    Fiona Ferrar & Jay (Border Collie)

    Heat 2 Cambridge 2 November 2002

    Bernie McClumpha & Casey (Border Collie)
    Ron Frater & Gem (Border Collie)
    Allan Harrison & Rowdie (Border Collie)

    Heat 3 Waikato 7 December 2002

    Alice Barnett & Wilson (Border Collie X)
    Bruce Ireland & Drum (Australian Kelpie)
    Graham Wheeler & Jake (Heading Dog)

    Heat 4 Counties 18 January 2003

    Alan Shrimpton & Indi (Miniature Poodle)
    Julie McConkey & Luke (Blue Heeler/Border Collie)
    Fiona Ferrar & Inca (Standard Poodle)
    Heat 5 Thames Valley 13 April 2003
    Alan Rohde & Sky (Heading Dog)
    Christine Nielsen & Pete (Working Dog)
    Kristina Beresford & Willow (Border Collie)

    Reserves:

    Emma Cooke & Gemma (Huntaway X)
    Jacqui Schokking & Jess (German Shepherd/Kelpie)
    Donna Begovich & Neesa (Border Collie)
    Alan Shrimpton & Riot (Standard Poodle)
    Amanda Hayward & Max (Rottweiler X)
    Rebecca Roper & Dax (Border Collie X)
    Elaine Rohde & Shot (German Shepherd)
    Anne Cozens & Sally (Crosbreed)
    Elaine Rohde & Xena (German Shepherd)
    Aimee Cadman & Xena (Fox Terrier X)

    Starters

    Heat 1 Waitakere 20 October 2002
    Geoff Pullen & Gyp (Border Collie X)
    Hayley Whittle & Paris (Border Collie)
    Louisa Mort & Byzance (German Shepherd)

    Heat 2 Cambridge 2 November 2002

    Trisha Frater & Ziggy (Border Collie)
    R Pryor & Bob (Australian Shepherd)
    M Fraser & Levi (Crossbreed)

    Heat 3 Waikato 7 December 2002

    Joanne Small & Jynx (Ridgeback X)
    Lou Baker & Tess (Shetland Sheepdog)
    Sally Main & Target (Border Collie)
    Heat 4 Counties 18 January 2003
    Christine Nielsen & Pete (Farm Dog)
    Kim Orlando-Reep & Tali (Border Collie)
    Carmen Chapman & Monty (Hungarian Vizsla)

    Reserves:

    Eric Whitford & Kaycee (Irish Setter)
    Gaylene Sivewright & Chaos (Labrador)
    Graeme Patching & Zac (Heading Dog)
    Sheryn Patterson & Brooke (Golden Retriever)
    Louise Jones & Angie (Border Collie)
    Ann Kenny & Zilke (Crossbreed)
    Alan Shrimpton & Maybe (Standard Poodle)

    Zone 2

    Semi Finals: 24 May 2003, Rotorua ART

    Open

    Heat 1 Tauranga 5 October 2002

    Ross McBeth & Cruzz (Border Collie)
    Deb Jackson & Ace (Heading Dog)
    Jessie Smillie & Hecktie (Shetland Sheepdog)

    Heat 2 Hawkes Bay 13 October 2002

    Thelma Tasman-Smith & Peppy (Eye Dog)
    Nicky Martin & Milly (Jack Russell Terrier)
    Robyn Fargher & Mac (Border Collie)

    Heat 3 Tokoroa 10 November 2002

    Michelle Burggraaf & Ali (Labrador X)
    Christine Cooke & Jess (Eye Dog)
    Trish Bush & Kelly (Belgian Shepherd)

    Heat 4 Central Hawkes Bay 25 January 2003

    Robyn Fargher & Blue (Terrier X)
    Kevin Lewis & Jesse (Labrador X)
    Darryl Hogg & Leda (Border Collie)

    Heat 5 Mt Maunganui 15 March 2003

    Jocelyn Jensen & Colly (Border Collie)
    Fiona Hodgson & Flame (Border Collie)
    Justine Dale & Matt (Shetland Sheepdog)

    Reserves:

    Ross McBeth & Ice Man (Heading Dog/Border Collie)
    Heather Andersen & Tui (Heading Dog)
    Jill Payne & Hogan (Australian Cattle Dog)
    Annette Hildesheim & Ruby (Australian Kelpie)
    Christine Cooke & Kazpa (Heading Dog)
    Maree Boreham & Belle (German Shepherd)
    Ken Oliver & Courtney (Rottweiler)
    Tracey Sorensen & Dingo (Australian Cattle Dog)
    Debbie Middlemiss & Ellie (German Shepherd)
    Ross Carter & Storm (Japanese Spitz)

    Starters

    Heat 1 Hawkes Bay 13 October 2002

    Diana Bird & Sonic (Border Collie)
    Diana Bird & Quiz (Heading Dog)
    Tracey Sorensen & Dingo (Australian Cattle Dog)

    Heat 2 Tokoroa 10 November 2002

    Bernice Shearman & Brenna (Shetland Sheepdog)
    Jan Murden & Glen (Border Collie)
    Jan Murden & Floyd (Terrier X)

    Heat 3 Napier 1 December 2002

    Judy Casey & Delta (Border Collie)
    Fiona Hodgson & Fya (Border Collie)
    Daryl Hogg & Orbit (Border Collie)

    Heat 4 Tauranga 16 March 2003

    Lisa Morris & Unzipped (Border Collie)
    Jill Payne & Digger (Australian Cattle Dog)
    Carlie Kremmer & Wylie (Border Collie)

    Reserves:

    Robyn Fargher & Mac (Border Collie)
    Thelma Tasman-Smith & Peppy (Eye Dog)
    Kim Loye & Xena (Australian Cattle Dog)
    Gina de Vos & Ross (German Shepherd/Huntaway)
    Barbara Brooks & Mickey (Border Collie)
    Bev Pocock & Yani (Golden Retriever)
    Gina de Vos & Skye (Border Collie/Kelpie)
    Jennifer Holdaway & Savvy (Australian Cattle Dog)
    Bronwyn Commerer & Dodger (Border Collie
    Fiona Goodall & Holly (Border Collie)

    Zone 3

    Semi Finals: May 2003, Zone 3 Dog Agility Club Champ

    Open

    Heat 1 Feilding 7 December 2002

    Kim Hoskin & Nena (Belgian Shepherd)
    Peter de Wit & C (Heading Dog)
    Kevin Symons & Lucy (Fox Terrier)

    Heat 2 Zone 3 Dog Agility Club 1 February 2003

    Peter de Wit & Ascki (Heading dog)
    Nigel Brevitt & Jip (Huntaway X)
    Lyn Sayers & Jenna (Min Schnauzer)

    Heat 3 North Taranaki 1 March 2003

    Karen de Wit & Moss (Border Collie)
    Clare Wellington & Samson (Dobermann)
    Chantal Hutton & Sledge (Miniature Poodle)

    Heat 4 Horowhenua 26 April 2003

    Heat 5 Wairarapa 11 May 2003

    Reserves:

    Dianne Reid & Tess (Border Collie)
    Noeline Wagener & Dixie (Miniature Poodle)
    Kate Butler & Funzie (Shetland Sheepdog)
    Wayne Ellery & Bullett (Beardie/Border Collie)
    Chantal Hutton & Inka (Border Collie)
    Karen McCarthy & Connor (Gordon Setter)
    Linda Chandler & Libby (German Shorthaired Pointer)

    Starters

    Heat 1 Feilding 7 December 2002

    Lyn Sayers & Jasper (Miniature Schnauzer)
    Chantal Hutton & Sledge (Miniature Poodle)
    Helen Upson & Oskar (German Shepherd)

    Heat 2 Kapiti 18 January 2003

    Donna Pettit & Jess (Ridgeback X)
    Bronwen Burnette & Hustle (Working Sheepdog)
    Tony Burns & Jodie (Rough Collie)

    Heat 3 Zone 3 Dog Agility Club 1 February 2003

    Louise Williams & Midge (Border Collie)
    Karen de Wit & Tana (Border Collie)
    Bronwyn Morgan & Sky (Border Collie)

    Heat 4 Hawera 1 March 2003

    Nadene Hoskins & Spice (Border Collie)
    Yvonne Lowe & Journey (Heading Dog)
    Rebecca Sidwell & Misty (Terrier X)

    Reserves:

    Karen McCarthy & Connor (Gordon Setter)
    Noeline Wagener & Rumba (Miniature Poodle)
    Aimee Upson & Halley (German Shepherd)
    Libby Ellery & Y-Not (Heading Dog)
    Lesley Lygo & Charlie (Welsh Springer Spaniel)
    Penny Nalder & Quinn (Welsh Springer Spaniel)
    Kate Butler & Kayne (Border Collie)
    Kathryn Bayne & Quiz (Cavalier KC Spaniel)
    Rod Pearce & Karla (German Shepherd)

    Zone 4

    Semi Finals: 17 May 2003, Canterbury Champ

    Open

    Heat 1 Mid Canterbury 12 October 2002

    Vicky Byford & Kimba (Border Collie)
    Margaret McBeth & Meg (Border Collie)
    Sue McKee & Ochre (Hungarian Vizsla)

    Heat 2 Blenheim 8 December 2002

    Roselle Bremmers & Kelly (Border Collie)
    Andrew Haythorne & Pebbles (Border Terrier)
    Steve Tansey & Cassie (Border Collie)

    Heat 3 Canterbury 1 February 2003

    Dean Machen & Storm (Border Collie)
    Teresa Vercoe & Luke (Springer Spaniel X)
    Michael Tear & Brady (Border Collie)

    Heat 4 Waimakariri 12 April 2003

    Dean Machen & Chloe (Border Collie)
    Sue Simmiss & Meg (Border Collie)
    Vicky Muir & Quinn (Border Collie)

    Heat 5 Mid Canterbury 10 May 2003

    Reserves:

    Vicky Muir & Mishka (Jack Russell Terrier X)
    Judy Young & Jarrah (Hungarian Vizsla)
    Kathy Ruffell & Cassie (Border Collie X)
    Rob McKee & Shiloh (Hungarian Vizsla)
    Jill Jones & Dash (Border Collie)
    Cary Nilsson & Tango (Golden Retriever)
    Carole Logan & Zena (Heading Dog)
    Sandra McHugh & Greta (Mini Schnauzer) Sandra McHugh & Keely (Irish Terrier) Carole McMurtrie & Poppy (Heading Dog)

    Starters

    Heat 1 Mid Canterbury 12 October 2002

    Vanessa Trimble & Spice (Border Collie)
    Jocelyn Johnston & Abbey (Springer Spaniel X)
    Robyn Sanders & Barracuda (Border Collie X)

    Heat 2 Blenheim 8 December 2002

    Heather Broomhall & DJ (Border Collie)
    Jim Barrett & Connor (Crossbreed)
    Nic Furby & Tip

    Heat 3 Canterbury 1 February 2003

    Martin Trimble & Flash (Border Collie)
    Michael Barrett & Macca (Huntaway X)
    Vanessa Machen & Cloud (Border Collie)

    Heat 4 Waimakariri 12 April 2003

    Kathryn Lock & Jamie (Border Collie) Lynlea Willan & Todd (Border Collie X) Brian Godfrey & Foster (Hungarian Vizsla X)

    Reserves:

    Robyn Sanders & Tip Top (Border Collie X)
    Jo Chapman & Reilly (Fox Terrier)
    Sharon Chambers & Moss (Beardie X)
    Anne Godfrey & Tui (Border Collie X)
    Linda Mortimer & Fletcher (Border Collie)
    Julie Jones & Deja (Border Collie)
    Sue Simmiss & Baron (Border Collie)
    Sandra McHugh & Greta (Mini Schnauzer)
    Vicki Wheeler & Molly (Collie X) Bruce Wilson & Tarshie (Border Collie X) Jo Wilson & Carter (Golden Retriever)

    Zone 5

    Semi Finals: 24 May 2003, Taieri Champ

    Open

    Heat 1 Taieri 14 September 2002

    Natasha Coulter & Luke (Sheepdog)
    Karen Forrest & Candie (Miniature Poodle)
    Elaine Pearce & Macey (Border Collie)

    Heat 2 South Canterbury 23 November 2002

    Sally Dougherty & Blaze (Sheltie)
    Ruth Thorndycraft & Buzz (Sheepdog)
    Karen Forrest & Breeze (Golden Retriever)

    Heat 3 Otago 25 January 2003

    David Cook & Lidy (GSP)
    Elaine Youthed & Nat (Labrador)
    Stewart Parker & Kayla (Hungarian Viszla)

    Heat 4 North Otago 15 February 2003

    Heat 5 Southland 1 March 2003

    Reserves:

    Stu Parker & Kayla (Hungarian Vizsla)
    Linley Gill & Levi (German Shepherd)
    Elaine Youthed & Lady (Heading Dog)
    Daniela Rosenstreich & Kiri (Boxer)
    Liz Forde & Tess (Border Collie X)
    Karen Forrest & Toby (Miniature Poodle)
    Jenna McCabe & Skye (Border Collie)

    Starters

    Heat 1 South Canterbury 23 November 2002

    Karen Forrest & Tessa (Miniature Poodle)
    Edith Coulter & Max (Border Collie/Kelpie)
    Allan Booth & Douglas (Labrador)

    Heat 2 Otago 25 January 2003

    Nicky Bell & Max (Border Collie X)
    Ainslie Doherty & (Border Collie) Clan
    David Cook & Jody (Border Collie)

    Heat 3 North Otago 15 February 2003

    Heat 4 Southland 1 March 2003

    Reserves:

    Kathy Booth & Flag (Border Collie)
    Linda Gale & Ricoh (Briard)
    Abbey Hipkiss & Misty
    Glenyse Pearse & Baldrick (Farm Dog)
    Jim Reay & Max (Doberman)

    [National Agility Competition] [ ] [Calendar] [Flygility] [home
    Web design by Michael Butler Computing, 146 Clyde St, Island Bay, Wellington, NZ mbutler@bigfoot.com Last modified 17 June 2003